Hoppa till huvudinnehåll
söndag, 4 oktober 2026 · MorgonutgåvaStockholm ⛅ 12°CSEK/USD 0.0994 · SEK/EUR 0.0886Om ossRedaktionenKällorKontaktNyhetsbrev

Billig köttfärs denna vecka – jämför priser hos alla butiker

Den som lagar vardagsmat vet att köttfärsen ofta är den dyraste posten i matkassen – och att priset skiljer sig rejält mellan butiker. Just nu finns flera kampanjer på nötfärs och blandfärs, från ICA Näras nötfärs för 49 kronor per 500 gram till Willys blandfärs med jämförpris under 100 kronor kilot – vi har gått igenom veckans annonser och sammanställt vad du faktiskt betalar per kilo, inklusive maxköp och medlemsvillkor.

Snittpris nötfärs: 100–130 kr/kg · Lägst i veckan: 49 kr för 500 g (98 kr/kg) – ICA Nära · Willys blandfärs: 99,60 kr/kg · Vanligt maxköp: 2–3 förpackningar · Störst utbud: ICA, Willys, Hemköp, Coop

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
2Vad som är oklart
3Tidlinjesignal
4Vad händer härnäst
  • Nya annonser kommer i veckan – jämförpriset per kilo är det enda säkra måttet när förpackningsstorlekarna varierar.
  • Kampanjpriser är ofta tidsbegränsade och kräver medlemskap.

Åtta rader, ett mönster: kampanjpriser pressar kilopriset långt under normalnivån, medan normalpriset på nötfärs ligger kvar på 100–130 kronor.

Variabel Värde
Vanligt kilopris nötfärs (normalpris) 100–130 kr/kg (Matpriskollen (prisjämförelsetjänst))
Lägsta noterade pris denna vecka 49 kr för 500 g (98 kr/kg) – ICA Nära (eReklamblad (annonsaggregator))
Högsta noterade pris (online) 189 kr/kg – Wolt Market Söderort, Scan nötfärs (Wolt Market Söderort (onlinebutik))
Vanligt maxköp vid kampanj 2–3 förpackningar
Lägsta fläskfärspris just nu 36,90 kr för 500 g – Garant, Willys Falkenberg (Matpriskollen (prisjämförelsetjänst))
Blandfärs hos Mathem (Scan, 1 kg) 114 kr/kg (Mathem (nätbutik))
Fläskfärs hos Coop Stora Coop Karlshamn Jämförpris 139,80 kr/kg (Coop (butikskedja))
Granskat medlemserbjudande Tre paket färs för 99 kr, 18–24 mars 2024
Vad det betyder

Skillnaden mellan lägsta och högsta kilopriset är just nu över 100 kronor – den som inte jämför kan betala mer än dubbelt så mycket för samma mängd köttfärs.

Samma slutsats återkommer i butikernas egna annonser: kilopriset, inte förpackningspriset, avgör vilket klipp som är verkligt.

Vem har billigast köttfärs?

Veckans annonser ger ett tydligt svar: lågpriskedjorna vinner, men med villkor. De lägsta kilopriserna ligger under 80 kronor, och hos båda kedjorna finns ett tak för hur många paket du får köpa.

Aktuella priser från stora butikskedjor

  • Willys: Garant fläskfärs 20 %, 500 g – jämförpris 73,80 kr/kg, max 3 köp per kund (Willys (livsmedelskedja)).
  • Coop X:-tra: blandfärs John’s Selection, 500 g – jämförpris 79,80 kr/kg, max 2 per hushåll (Coop X:-tra (lågpriskedja)).
  • ICA Nära: nötfärs 500 g för 49 kr – 98 kr/kg, max 2 köp (enligt eReklamblad (annonsaggregator)).

Maxköp och medlemsvillkor

  • Maxköpen varierar: vanligast är 2–3 förpackningar per kund eller hushåll.
  • Kampanjpriserna kräver ofta medlemskap eller inloggning i kedjans app.
  • Reklamombudsmannen har tidigare granskat medlemserbjudanden om tre paket köttfärs för 99 kronor – tidsbegränsade erbjudanden av det här slaget är vanliga i branschen.

Vad det betyder: kilopriset avgör klippet, men maxköpen sätter gränsen – den som vill bunkra får handla i flera butiker.

Slutsats: Veckans lägsta priser finns hos Willys och Coop X:-tra, båda under 80 kronor kilot. För den som vill ha nötfärs är ICA Näras kampanj på 98 kr/kg bästa kortet. För den som handlar utan medlemskap gäller det att läsa villkoren i annonsen först.

För den som vill utnyttja veckans priser gäller alltså: välj butik efter kilopris, respektera maxköpen och läs villkoren.

Vad kostar 1 kg nötfärs?

Priset per kilo varierar med över 100 kronor mellan veckans billigaste och dyraste alternativ. Skillnaden handlar inte bara om butik – förpackningsstorleken spelar minst lika stor roll.

Pris per kilo i olika butiker

  • ICA Nära (kampanj): 98 kr/kg – nötfärs 500 g för 49 kr.
  • Willys: blandfärs 99,60 kr/kg i jämförpris.
  • Mathem: blandfärs (Smak av Svea) 133 kr/kg, nötfärs (Smak av Gotland) 183,90 kr/kg, blandfärs (Scan, 1 kg) 114 kr/kg och högrevsfärs (Garant) 212 kr/kg (Mathem (nätbutik)).
  • Wolt Market Söderort: Scan nötfärs 1 kg för 189 kr/kg – det högsta priset i sammanställningen.

Skillnad mellan nötfärs och blandfärs

  • Blandfärs innehåller både nöt- och fläskkött; nötfärs är enbart nötkött.
  • Fettprocenten står i produktnamnet: nötfärs 12 %, blandfärs 18–21 %, högrevsfärs 13 %.
  • Blandfärs är billigast: från 79,80 kr/kg på X:-tra mot 98 kr/kg för kampanj-nötfärs på ICA.

Vad det betyder: för de flesta vardagsrätter räcker blandfärs gott – skillnaden mot nötfärs syns mest i plånboken.

Var kan jag köpa billig nötfärs denna vecka?

De bästa priserna finns där kedjorna gör upp om kunderna – och där du orkar jämföra annonserna innan du åker.

Butiker med aktuella erbjudanden

  • Sammanställningen ovan bygger bland annat på Matpriskollens lista med 92 kötterbjudanden i 20 butiker.
  • Willys kör fast lågt pris på blandfärs, med jämförpris under 100 kr/kg.
  • Flera kedjor kör nötfärskampanjer i veckans reklamblad – bäst betalt får du hos ICA Nära.
  • Annonsaggregatorer som eReklamblad samlar veckans erbjudanden från flera kedjor på en sida.

Online vs butik – prisjämförelse

  • Onlinehandeln tar ut ett pris: Mathem tar 133 kr/kg för blandfärs att jämföra med 79,80 kr/kg i fysisk butik på X:-tra.
  • Wolt Market noterar 189 kr/kg för Scan nötfärs – ett premiumpris som ligger långt över snittet.
  • Fysisk butik med egna märken är den säkraste vägen till lågt kilopris just nu.

Vad det betyder: e-handeln är bekväm, men den här veckan kostar bekvämligheten mellan 50 och 115 kronor extra per kilo.

Paradoxen

Veckans lägsta priser är nästan alltid kopplade till medlemskap och maxköp – det billigaste kilopriset i annonsen är inte tillgängligt för alla. Reklamombudsmannens granskning av tre paket för 99 kronor visar hur medlemserbjudanden kan vara både tidsbegränsade och villkorade.

Paradoxen gäller även veckans billigaste annonspris: lägst pris i annonsen är inte samma sak som lägst pris vid kassan.

Varför har köttfärs blivit så dyrt?

Köttfärsens prislapp avgörs inte bara i butiken. Den största drivkraften är kostnaderna hos bönder och slakterier – foder, energi och transporter har alla blivit dyrare. Det märks i normalpriset, som ligger kvar på 100–130 kronor kilot för nötfärs även när kampanjerna pressar priset under 100.

Orsaker till prisökning

  • Inflationen har drivit upp produktionskostnaderna, från foder till drivmedel.
  • Efterfrågan på svenskt kött är hög, vilket märks i hur kedjorna lyfter svenska märkningar som Garant och Scan i sina annonser.
  • Globala faktorer som torka och sjukdomsutbrott påverkar också tillgången på nötkött.

Påverkan av inflation och efterfrågan

  • När produktionskostnaderna stiger sätter de en golvnivå för vad färsen kan kosta – kampanjerna kan pressa priset, men inte hur mycket som helst.
  • Medlemserbjudanden om tre paket färs för 99 kronor har granskats av Reklamombudsmannen – ett tecken på hur hårt kedjorna konkurrerar om lojala kunder.
  • Matpriskollens 92 erbjudanden i 20 butiker visar att konkurrensen om priskänsliga kunder just nu är intensiv.

Vad det betyder: köttfärsen blir inte billigare förrän produktionskostnaderna planar ut – men den som jämför annonser kan ändå komma undan med ett betydligt lägre pris.

Slutsats: Köttfärsens grundpris har stigit med produktionskostnaderna, men veckans kampanjer visar att kedjorna fortfarande konkurrerar hårt. För den som kan planera: passa på när kilopriset går under 100 kronor och frys in.

För hushållsbudgeten innebär det att kampanjerna är tillfälliga fönster, inte en ny permanent prisnivå.

Vad är det för skillnad på köttfärs och nötfärs?

Skillnaden står på förpackningen, men märks i både smak, pris och vad du kan laga.

Definition och innehåll

  • Köttfärs är samlingsnamn för malet kött. Blandfärs innehåller både nöt och fläsk, medan nötfärs är enbart nötkött.
  • Fettprocenten anges i produktnamnet – vanliga nivåer är 12 % för nötfärs och 18–21 % för blandfärs.
  • Blandfärs är det vanligaste valet i vardagsmaten och nästan alltid billigast.

Näringsvärde och användning

  • Magrare färs (12 % fett) passar i såser och grytor där du inte vill ha för mycket fett.
  • Blandfärs med högre fetthalt ger saftigare köttbullar och burgare.
  • Högrevsfärs är saftigast men dyrast – 212 kr/kg hos Mathem.

Vad det betyder: välj färs efter rättens behov – för de flesta vardagsrätter är blandfärs både godast och snällast mot plånboken.

Köptipset

Blandfärs är vardagsmatens bästa kompromiss: nästan samma smak som nötfärs, men för 20–50 kronor mindre per kilo. Denna vecka kostar den från 79,80 kr/kg hos X:-tra medan nötfärs sällan går under 98 kr/kg – frys in överskottet när kampanjen är som bäst.

Valet av färs blir därmed en praktisk avvägning mellan smak, fettinnehåll och kilopris.

Prisjämförelse: så skiljer sig butikerna

Fyra butiker, en tydlig skillnad: de lägsta kilopriserna finns hos kedjor med tydliga lågprisambitioner, medan e-handel och expressleverans kostar betydligt mer.

Butik Produkt Jämförpris per kg Maxköp Källa
Willys Garant fläskfärs 20 %, 500 g 73,80 kr 3 köp Willys sortiment
Coop X:-tra Blandfärs John’s Selection, 500 g 79,80 kr 2 per hushåll Coop X:-tra
Mathem Blandfärs Scan, 1 kg 114 kr – Mathem
Wolt Market Söderort Scan nötfärs 12 %, 1 kg 189 kr – Wolt Market Söderort

Vad det betyder: skillnaden mellan billigaste och dyraste alternativet är 115,20 kronor per kilo – för en familj som äter färs två gånger i veckan blir det nästan 300 kronor i månaden.

Tidlinje: veckans erbjudanden i korthet

  • – ICA Nära: nötfärs 500 g för 49 kr, max 2 köp.
  • – Willys: blandfärs jämförpris 99,60 kr/kg, max 3 köp.
  • – Coop X:-tra: blandfärs 79,80 kr/kg, max 2 per hushåll.
  • – Reklamombudsmannen granskade ett medlemserbjudande om tre paket köttfärs för 99 kronor (Reklamombudsmannen (reklamgranskare)).

Vad det betyder: veckans kampanjer gäller just nu – i mitten av nästa vecka kan listan se helt annorlunda ut.

Bekräftade fakta och det som är oklart

Sammanställningen bygger på ett begränsat underlag – här är vad som är säkert och vad du bör dubbelkolla.

Bekräftade fakta

  • De lägsta färspriserna denna vecka finns hos Willys och Coop X:-tra (Willys (livsmedelskedja), Coop X:-tra (lågpriskedja)).
  • ICA Nära har nötfärs på kampanjpris denna vecka (eReklamblad (annonsaggregator)).
  • Kampanjpriserna är kopplade till maxköp och ibland medlemskap (Willys (livsmedelskedja), Coop X:-tra (lågpriskedja)).
  • Reklamombudsmannen har granskat medlemserbjudanden om köttfärs (Reklamombudsmannen (reklamgranskare)).

Vad som är oklart

  • Om ICA:s 49-kronorspris kräver medlemskap eller gäller alla.
  • Exakt prisnivå hos Coop och City Gross denna vecka – erbjudandena skiljer sig mellan butiker.
  • Vilken kedja som ligger bakom eReklamblads Irland-erbjudande på 112,38 kr/kg.
  • Wolt Markets 189 kr/kg för Scan nötfärs – en avvikelse eller en ny prisinriktning?
  • Hur länge veckans kampanjpriser gäller i respektive butik.

Vad det betyder: lita på butikernas egna annonser och jämförpriset per kilo – och dubbelkolla medlemsvillkoren innan du åker.

Priserna i butikernas egna ord

Utdrag ur veckans annonser och tillsynsärenden visar hur priserna formuleras – och vad som faktiskt gäller.

Reklamen bestod av ett erbjudande om tre paket köttfärs för 99 kronor riktat till medlemmar under perioden 18–24 mars 2024.

– Reklamombudsmannen (reklamgranskare)

Blandfärs 21 % Smak av Svea, 500 g – 66,50 kr, 133 kr/kg.

– Mathem (nätbutik)

Scan nötfärs 12 %, 1 kg – 189,00 kr/kg.

– Wolt Market Söderort (onlinebutik)

Vad det betyder: villkoren sitter i detaljerna – jämförpris, maxköp och medlemskap avgör vad du faktiskt betalar.

Så får du mest för pengarna denna vecka

Den här veckan är svaret på var köttfärsen är billigast tydligt: de lägsta kilopriserna ligger under 80 kronor, och det bästa nötfärspriset ligger på 98 kronor. Skillnaden mot de dyraste alternativen är uppemot 115 kronor per kilo – för den som handlar färs varje vecka handlar det om flera hundralappar i månaden. För den som lagar vardagsmat i Sverige är valet denna vecka enkelt: jämför kilopris, håll dig under maxköpsgränsen och frys in det du inte äter direkt – eller vänta till nästa annonsvecka.

Relaterad läsning

Båda guiderna hjälper dig att jämföra alternativ innan du betalar – precis som veckans köttfärspriser.

Vanliga frågor

Vilken butik har lägst kilopris på köttfärs just nu?

Just nu är Willys billigast med Garant fläskfärs för 73,80 kr/kg i jämförpris. Coop X:-tra följer tätt med blandfärs för 79,80 kr/kg, och ICA Nära har nötfärs för 98 kr/kg i kampanj.

Finns det begränsningar på hur många paket man får köpa?

Ja. Willys anger max 3 köp, medan ICA Nära och Coop X:-tra stannar vid 2 förpackningar per kund eller hushåll.

Krävs medlemskort för att få kampanjpriset?

Ibland. Flera kedjor reserverar sina bästa priser för medlemmar, och Reklamombudsmannen har granskat medlemserbjudanden om tre paket köttfärs för 99 kronor. Läs villkoren i annonsen innan du åker.

Är blandfärs alltid billigare än nötfärs?

Nästan alltid. Hos Mathem kostar blandfärs från 114 kr/kg medan nötfärs ligger på 183,90 kr/kg. Men i kampanj kan nötfärs vara billigare – ICA Nära tar just nu 98 kr/kg.

Hur ofta ändras priserna på köttfärs i butik?

De flesta kedjor uppdaterar sina erbjudanden varje vecka i samband med nya annonser. Kampanjpriserna är ofta tidsbegränsade och kan ändras med kort varsel.

Kan man frysa in köttfärs med kampanjpris?

Ja, färs går utmärkt att frysa in direkt efter inköp. Då kan du utnyttja maxköpen och ändå ha färs till flera måltider.

Kortversionen: utgå från kilopriset, kontrollera maxköpen och läs medlemsvillkoren innan du åker.



Anton Nyberg
Anton NybergReporter

Anton Nyberg är reporter på Tidspuls och bevakar dagliga kultur- och nöjesnyheter.